YÖK Başkanı Özvar’dan YKS’ye girecek öğrencilere mesaj

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar YKS Sınavı’na girecek adaylara sosyal medyadan yayımladığı mesajla başarılar diledi.

Bu yıl 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek tüm adaylara üstün başarılar dileyen YÖK Başkanı Erol Özvar öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Herkesin hayallerini kurduğu üniversitelere, fakültelere, programlara yerleşecek performansı göstermelerini umut ettiğini belirten Özvar, “Bildiğiniz gibi bu yıl sınava ilişkin iki önemli düzenlemeyi hayata geçirdik. Birincisi ön lisans ve lisans programlarını tercihte Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) baraj puanları uygulamasını kaldırdık. Artık üniversite tercihi yapabilmek için belli bir baraj puanını geçmeniz gerekmeyecek. Sizden gelen yansımalardan da görüyoruz ki barajla birlikte önünüzdeki psikolojik bariyer de kalkmış oldu. İkinci olarak TYT süresini 30 dakika artırarak 165 dakikaya çıkardık. Yaptığımız bu düzenleme ile üzerinizdeki sınav yetiştirme baskısını ve stresi azaltmak istedik. Sorular üzerinde daha fazla düşünebilmeniz, düşünürken hata yapma ihtimalini en aza indirmeniz için sizlere böyle bir hak tanıdık.” dedi.

“Yeni akademik yılda sizleri aramızda görmeyi çok istiyoruz”

Sınav süresini uzatarak ve barajı kaldırarak öğrencilerin motivasyonunu artırmayı amaçladıklarını ifade eden Özvar, “Şunu da özellikle vurgulamak isterim ki sınav süresi ile soruların zorluğu ya da kolaylığı arasında hiçbir bağlantı yok. Biz sizin işlerinizi kolaylaştırmak için gereken önlemleri aldık, performansınızı ve psikolojik motivasyonunuzu yükseltmek için adımlarımızı attık. Yeni akademik yılda sizleri aramızda görmeyi çok istiyor, bunun için sabırsızlanıyor ve tüm üniversitelerimizle heyecanla sizleri bekliyoruz. Sizler de inşallah elinizden gelenin en iyisini yaparak sınavı sonuçlandıracaksınız. Allah hepinize zihin açıklığı versin.” şeklinde konuştu.

Son olarak Özvar, “Bilmenizi istiyorum ki sonuç ne olursa olsun sizleri çok seviyor ve size inanıyoruz. Ülkemizi daha ileri taşıyacak olan sizlersiniz ve hepinize güveniyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

Bu Haberi Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.