UNICEF: Sudan’da çocukların geleceğini kurtarmak için küçük bir umut ışığı kaldı

UNICEF Sudan Temsilcisi O’Brien, “iç savaşın devam ettiği Sudan’da çocukların geleceğini kurtarmak ve kitlesel can kayıplarının önüne geçebilmek için küçük bir umut ışığı kaldığını” söyledi.

Sudan’da çatışmalar devam ediyor.

UNICEF, 2023 Nisan ortasından bu yana iç savaşın sürdüğü ülkede çocukların geleceğini kurtarmak için küçük bir umut ışığı kaldığını duyurdu.

Sosyal medya hesabı X’ten paylaşımda bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sudan Temsilcisi Mandeep O’Brien, “14 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyacı olduğunu, 4 milyon Sudanlı çocuğun ise yerinden edildiğini” belirtti.

Sudan’da 11 aydır süren “vahşi savaş” nedeniyle milyonlarca kişinin açlık ve akut yetersiz beslenmeyle karşı karşıya olduğunu aktaran O’Brien, “Sudan’da çocukların geleceğini kurtarmak ve kitlesel can kayıplarının önüne geçebilmek için küçük bir umut ışığı kaldı. Şimdi ateşkes, daha fazla kaynak ve engelsiz erişime ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Avusturalya merkezli çocuk koruma kurumu Save the Children da “Sudan’da yaklaşık 230 bin çocuk ile hamile ya da yeni doğum yapmış kadının ‘açlıktan ölme riski altında’ olduğu uyarısında” bulundu.

Save the Children’ın yerel direktörü Arif Noor yaptığı açıklamada, “Sudan’ın dünyanın en kötü gıda krizlerinden birine” sürüklendiğini söyledi.

Sivil toplum kuruluşuna göre 2,9 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor ve 5 yaşın altındaki 729 bin çocuk da açlığın en ciddi şekli olan akut yetersiz beslenmeden etkileniyor.

Sivillerin bombalanması, altyapının tahrip edilmesi, yağma, zorla yerinden edilme ve köylerin yakılması 48 milyon Sudanlıyı etkileyen günlük uygulamalar haline geldi.

BM’ye göre 14 milyonu çocuk olmak üzere Sudanlıların yarısından fazlası hayatta kalmak için insani yardıma ihtiyaç duyarken, açlık krizi daha da kötüleşmeye devam ediyor.

İlkha

Bu Haberi Paylaşın