Çocuklarla Arkeolojik kazıyla Geçmişe Yolculuk

Sorgun Belediyesi tarafından Peyniryemez Köyü Çadırhöyük kazı alanında ‘Çocuklarla Geçmişe Yolculuk’ temalı arkeolojik kazı etkinliği düzenledi. Etkinlik Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, Peyniryemez Köyü Çadırhöyük kazı alanında görevli arkeologlar ve 12-15 yaş arası etkinliğe müracaat eden ve Hilal Evler’e kayıtlı çocukların katılımıyla gerçekleşti.

Sorgun Belediyesi tarafından çocuklara tarih bilinci oluşturmak için düzenlenen kazı çalışması Sorgun ilçesinin Peyniryemez köyündeki Çadırhöyük kazı alanında gerçekleştirildi. Bölgede görevli arkeologlar tarafından kazı çalışmasının incelikleri, dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılarak kazı çalışmasına başlandı. Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci kazı çalışması ile alakalı yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;” Çocuklarımız modern çağda tamamen teknoloji odaklı büyüyorlar, geçmişlerini sadece kitaplardan izliyorlarsa filmlerden biliyorlar. Biz istedik ki yerinde görsünler tarihe dokunsunlar, keşfetsinler tabiki eserlere ulaşımlarının mümkün olmayacağını bilerek biz öncesinde onların bulmaları için bölgeye görevliler eşliğinde testi, kilim, fener, bakır takılar, geçmişi anımsatacak objeler gömdük ve çocuklarımız kendi emekleri ile bu objeleri buldular sonrasında görevli arkeologlar bu objeleri ilgili kurumlara teslim etmeleri gerektiğini tarihi eserlere zarar verilmemesi gerektiğini devlet koruması altında olmaları gerektiğini anlattılar. Çok güzel bir gün geçirdik çocuklarımız içinde verimli olduğuna inanıyorum.”

Etkinliğe katılan Arkeologlar ve çocuklar 5 bin 500 yıllık tarihlerine inceleyerek geçmişe yolculuk yapıp tarihlerini yeniden hatırlamak ve unutturmamak adına kazı çalışması gerçekleştirildi.

Çadırhöyük 5 bin 500 yıllık kateolik dönemden Bizans ve Selçuklu dönemine kadar yaşantısına devam eden Yozgat’ın önemli tarihi yerlerindendir. ABD New Hampshire Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gregory M’Mahon’ın yaptığı çalışmada ortaya çıkarılan buluntular Yozgat Müzesinde sergileniyor.

Sorgun Belediyesi / Basın

Bu Haberi Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.