Bilgisayar satışları yüzde 70 yükseldi

Covid-19 salgını nedeniyle evden çalışma ve uzaktan eğitim, yeni normalin vazgeçilmez parçaları haline gelip, iş, eğitim ve sosyal yaşamın merkezi ev olunca, bilgisayar satışları ciddi oranda yükseldi.

Türkiye Bilişim Derneği (TÜBİDER) Başkan Yardımcısı Ümit Önder, Türkiye’de 2020’nin ilk 8 ayına ilişkin sektör rakamlarını değerlendirdi.

Aynı zamanda Boğaziçi Bilgisayar Genel Müdürü olan Ümit Önder, “Pandemi dönemi ile birlikte uzaktan eğitim ve evden çalışma hayatımızın bir parçası oldu.

Özellikle taşınabilir bilgisayarlara talep oldukça arttı. Sadece taşınabilir bilgisayarlar özelinde yılın ilk 8 ayında bir yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 70’lik değersel bir artış gerçekleşti” dedi.

Türkiye’de geçen sene toplam bilgisayar satış adedinin 1.6 milyon adet olduğunu belirten Önder, “Bu sene ise ilk 8 ay itibariyle yüzde 40’lık bir büyüme ile 915 bin adet bilgisayar satışı oldu. Yıl sonunda bu rakamın 2 milyon adede ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu da toplam bilgisayar adedinde yıllık yüzde 25’lik büyümenin gerçekleşeceğini gösteriyor. Diğer yandan evde çalışma düzeni ve yeni normal etkisi ile yazıcı ve monitör pazarında da yüzde 40’lık bir büyüme gerçekleşti” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.