Stoltenberg’den Çin’e suçlama: Çin, Avrupa’daki çatışmayı körüklüyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Çin, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’daki en büyük çatışmayı körüklüyor.” açıklamasını yaptı.

Washington’a resmi ziyarette bulunan Stoltenberg, tüm müttefiklerin birbirini desteklemesi sonucunda saldırıların engellenebileceğini ifade etti.

Stoltenberg, Avrupa ülkelerinin ortak savunmaya çok daha fazla katkı sağladığını belirterek, “Avrupalı ülkeler savunma harcamalarını rekor seviyelere çıkardı.” diye belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinde savunmaya ilişkin yeni rakamlar açıklayacağını kaydeden Stoltenberg, bu yıl NATO müttefiklerinin 20’den fazlasının Gayrisafi Yurt İçi Hasılasının (GSYH) yüzde 2’sini savunmaya ayıracağını ifade etti.

Stoltenberg, 5 yıl önce sadece 10’a yakın NATO üyesinin GSYH’sinin yüzde 2’sini savunma alanına yatırdığını belirterek, Ukrayna’ya ihtiyaç duyduğu sürece yıllık en az 40 milyar avroluk askeri destek sağlamalarını içeren bir mali taahhüt önerdiğini söyleyen Stoltenberg, “Moskova’nın bizi bekleterek vazgeçiremeyeceğini anlaması halinde savaş daha çabuk biter.” diye dikkat çekti.

Stoltenberg, Rusya’nın bugün de gelecekte de “saldırganlığın sonuç vermeyeceğini” anlaması için çaba sarf edilmesi gerektiğini kaydederek Ukrayna’yı, NATO üyeliğine yakınlaştırmak için çalışmaya devam edeceklerini, Ukrayna’ya güçlü desteğin süreceğini söyledi.

Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşın güvenliğin bölgesel değil küresel bir mesele olduğunu gösterdiğinin altını çizerek Çin’in, Rusya’ya destek verdiğini vurgulayarak, “Çin, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’daki en büyük çatışmayı körüklüyor.” dedi.

NATO Genel Sekreteri, Çin’in “yön değiştirmemesi halinde” müttefiklerin, Pekin’in faaliyetlerini maliyetli kılmaya hazır olması gerektiğini kaydetti. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın