Ramazan’da ağız ve diş bakımı ihmal edilmemeli

Ramazan ayında ağız ve diş bakımının daha bir önem kazandığını belirten Diş Hekimi Uzmanı Gökhan Deniz, önemli tavsiyelerde bulundu.

Diş Hekimi Gökhan Deniz, İLKHA muhabirine Ramazan ayında ağız ve diş bakımıyla ilgili yapılması gerekenleri anlattı.

Gökhan Deniz

Ramazan ayında birçok vatandaşın aklında bulunan sorulardan bir tanesinin de ağız bakımıyla alakalı olduğunu dile getiren Deniz, bu ayda gün içerisinde yeme ve içme olmadığı için ağız bakımının öneminin daha da arttığına dikkat çekti.

“İftardan sonra ve sahurda mutlaka dişler fırçalanmalı”

Çoğu kişinin ağız ve diş bakımını ihmal ettiğini ifade eden Deniz, “Normal zamanlarda günde 2 veya 3’e çıkarttığımız diş fırçalama alışkanlıklarını Ramazan ayında iftardan sonra ve sahurdan sonra olmak üzere dişlerin iki defa fırçalanması önerilmektedir. Vatandaşlar özellikle Ramazan ayında diş bakımlarını ihmal etmektedirler.” dedi.

“Fırçalanmayan dişler çürür”

Ağız temizliği yapılmaması nedeniyle ağızda plakların oluştuğunu, bunun da diş çürümesine sebep olabildiğini vurgulayan Deniz, şöyle devam etti:

“İftardan sonra da diş fırçalaması yapmayan bireylerde diş çürükleri çıkabilmektedir. Bu durumlarda sağlık kaybıyla beraber vatandaşa maliyet olarak da yansımaktadır. Bundan dolayı Ramazan ayında diş bakım ve tedavilerimizi aksatmamamız lazım. Herhangi bir diş ağrısı yaşandığında ise vatandaşlarımız en yakın diş kliniğine başvurup tedavi olmalarını tavsiye ediyoruz.” (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın