İran’ın Suriye Büyükelçiliği’ne hava saldırısı

İran’ın Suriye Büyükelçiliği’ne, siyonist rejim tarafından hava saldırısı düzenlendi.

Saldırıda 8 kişi şehid olurken, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü komutanlarından Muhammed Rıza Zahedi’nin de şehid edilenler arasında olduğu belirtildi.

Suriye Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran’ın Suriye’deki büyükelçilik binasına işgal rejimi tarafından hava saldırısı düzenlendiği belirtilerek, “Yerel saatle 17.00’de İran’ın Şam’daki büyükelçilik binası İsrail tarafından hedef alındı. Bu saldırı, tüm binanın yıkılmasına ve içeride bulunan herkesin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur. Şu anda ise enkaz altından ölü ve yaralıların çıkarılması için çalışmalar devam etmektedir” denildi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, siyonist rejimin, Suriye’nin başkenti Şam’daki İran Büyükelçiliği’ne düzenlediği saldırıyı “şiddetle” kınadıklarını belirterek, “terörist saldırının” detay vermeden “çok sayıda masum cana” mal olduğunu söyledi.

İran, Suriye’nin başkenti Şam’daki İran’a ait konsolosluk binasına düzenlenen saldırı hakkında açıklamalarda bulundu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na yakın kaynaklar, saldırıda Devrim Muhafızları Ordusu Suriye ve Lübnan’dan sorumlu Kudüs Gücü Komutanı Muhammed Rıza Zahedi ve Zahedi’nin yardımcılarından Muhammed Hacı Rahimi ile Hüseyin Aminullah’ın şehid edildiğini duyurdu.

İran’ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi ise yaptığı açıklamada, “Saldırıda 5 ila 7 kişi şehid oldu. Şehid edilenler arasında 3 kişi ise orduya bağlı isimlerdi” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile saldırıya ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Abdullahiyan, saldırıyı tüm uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirerek, işgal rejiminin sonuçlarına katlanacağını belirterek, “Netanyahu, İsrail rejiminin Gazze’deki ardı ardına yaşadığı başarısızlıklar ve iddia ettikleri hedeflerine ulaşamaması nedeniyle akli dengesini tamamen kaybetmiş durumda” dedi. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın