Çöken Android uygulamalarının nedeni tespit edildi

Birçok Android uygulaması son birkaç saat içinde aniden kilitlenmeye başladı ve uygulamalar, açılmak istendiğinde kullanıcılara uygulamanın kapanması yönünde uyarı verdi.

Twitter ve Reddit forumları, uygulamaların çöktüğüne dair bir çok hata raporu aldı. DownDetector’e göre ayrıca Gmail ve Amazon gibi uygulamalarda da kesinti gerçekleşti.

Bir Google yetkilisi, şirketin sorunun farkında olduğunu ve bir düzeltme üzerinde çalıştığını doğruladı:

Yetkili, “Android’de bazı uygulamaların çökmesine neden olan ‘WebView’ ile ilgili bir sorunun farkındayız. Şu anda kapsamını tam olarak doğrulamak için çalışıyoruz ve bir düzeltmeye devam ediyoruz.” dedi.

Android WebView nedir?

Android WebView, geliştiricilerin web sayfalarını uygulamalarının içinde görüntülemelerine olanak tanıyan bir sistem bileşenidir. Her modern Android cihaza önceden yüklenmiş olarak gelir ve en son güvenlik geliştirmeleri ve düzeltmeleriyle Play Store aracılığıyla düzenli olarak güncellenir.

Hata nasıl düzeltilir?

Hatalı bir güncelleme WebView bileşenini bozmuş olabilir. Etkilenen kullanıcıların büyük çoğunluğu, Android WebView güncellemelerini kaldırarak çökme sorununu giderebilir.

Sorundan etkileniyorsanız Play Store’u açın, Android WebView’i arayın ve güncellemeleri kaldırın. Buna alternatif olarak, cihazınızın ayarlarından “Uygulamalar”a gidebilir, Android WebView uygulamasını sistem uygulamaları arasında bulabilir ve en son güncellemelerini kaldırabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaşın