Almanya enerji kaynağı olarak kömüre döneceğini açıkladı

Rusya’nın Avrupa’ya doğal gazı kesmeye başlamasıyla birlikte ülkeler alternatif klarına yöneldi. Almanya, sıfır karbon salınımı hedeflerini rafa kaldırarak kömür tesislerini yeniden açmayı planladığını duyurdu.

Rusya’nın doğal gazı kesmeye başlamasıyla Rus enerjisine muhtaç Avrupa ülkeleri, alternatif kaynaklara yönelmeye başladı. Almanya, çareyi kapatılan kömür tesislerini yeniden açmakta buldu. Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, taslak olarak Almanya Meclisi’ne sunulan önlemin yalnızca geçici olacağını vurguladı.

Hebestreit, “Kömür tabii ki iklimin korunması konusunda dezavantajları olan bir tür. Ama eğer bu tesisleri çalıştırmazsak, tedarik güvenliğimizi riske atarsak bunun bambaşka etkileri olur. Bence uluslararası kamuoyu ve Avrupa’nın büyük bir kısmı da bizimle benzer bir durumda. Şu an önceliklerimizin ne olduğunu tamamen anlıyorlar. Bunu kısa vadeli yapıyoruz, böylece orta ve uzun vadede iklim koruma hedeflerimizi ve enerji tedariğimizi yeniden modelleme planlarımızı yürütebileceğiz.” dedi.

Sözcü, kömür tesislerinin kullanılmaması durumunda ülkenin Rusya tarafından enerji yoluyla şantaja açık hale geleceğini söyledi.

İLKHA

Bu Haberi Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.