15 Temmuz gecesinde yaşananlar ezilen araçlar ve fotoğraf sergisiyle zihinlerde canlı tutuldu

15 Temmuz 2016 yılında darbeci zihniyete sahip, milletin manevi değerlerine düşman hainler tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe sırasında yaşananlar ‘O An’ fotoğraf ve ezilen araç sergileri ile unutulmadı.

15 Temmuz Derneği ve Fatih Belediyesi iş birliği ile organize edilen ‘O An’ fotoğraf ve ezilen araç sergisi 15 Temmuz gecesinde yaşanan hain girişimin izlerini canlı tutarken 251 şehid rahmetle yad edilerek gazilere duyulan minnet duygusu tekrar dile getirildi.

Kuran-ı Kerim ve duaların okunduğu programda şehitlere ve gazilere duyulan minnet duygusunun taze tutulması gerektiği vurgulandı.

“İdareciler ve ebeveynler olarak bize düşen görev bu hadiseyi gelecek nesillere aktarmaktır”

15 Temmuz gecesinde yaşananlar ezilen araçlar ve fotoğraf sergisiyle zihinlerde canlı tutuldu
İstanbul Fatih İlçe Kaymakamı Kaan Peker

15 Temmuz gecesinde yaşananların resmedildiği programda konuşan Fatih İlçe Kaymakamı Kaan Peker, yaşananların asla unutulmaması gerektiğini ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğu dile getirdi.

Peker, “Özellikle bugün burada yapmaya çalıştığımız şey yaşanan hadiseleri gelecek nesillere aktara bilmek. Teknolojinin bizlere sunduğu imkanlar nedeniyle hayatımızı çok hızlı yaşıyoruz. Bu anlamda gelecek nesil birçok yaşanılan olayı bir oyun mesafesinde görüyor değerlendiriyor. Arkamızdaki araç oyundaki aksesuar değil. Bir gerçeklik. Maalesef 15 Temmuz günü birtakım çevrelerin kullandığı enstrümanların bu milletin üzerine acımasızca topla, tüfekle ve uçaklardan atılan ateşli mermilerle maalesef 251 şehidimiz ve 2 bin 700 civarında gazimiz mevcut. İnsan ve nisyan aynı kökten geliyor. Unutan ve insan aynı kökten geliyor. Büyüklerimizin güzel bir sözü var ‘Hafızayı beşer nisyan ile malumdur.’ Yani fıtratımızda yaradılışımızda unutkanlık var. Bu noktada idareciler ve ebeveynler olarak bize düşen görevler, yaşanan bu hadiseleri gelecek nesillere aktarmaktır. Bu görevi yerine getirdiğimiz taktirde şehitlerimize karşı sorumluluğumuz ve gazilerimize karşı minnet duygumuz yerine gelmiş olacak.” dedi.

“Unutulan katliamlar tekrarlanır”

Fatih İlçe Kaymakamı Kaan Peker 15 Temmuz gecesinde yaşananlar ezilen araçlar ve fotoğraf sergisiyle zihinlerde canlı tutuldu

İstanbul Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan

Hain darbe girişimine karşı verilen mücadelenin üzerinden 5 yıl geçtiğini aktaran Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Aliya İzzet Begoviç’in ‘Unutulan katliamlar tekrarlanır.’ sözlerinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Turan, “FETÖ’nün haince tasarladığı darbe karşısında canını ortaya koyan aziz milletimizin ve güvenlik güçlerimizin onurlu mücadelesinin üzerinden 5 yıl geçti. Milletimizin tarihinde onlarca destan var. Ama 15 Temmuz insanlık tarihine namzet olacak bir mücadeledir unutulmadı, unutulmamalıdır. 15 Temmuz gecesi uzun bir geceydi hepimiz bunu yaşadık. Çetin mücadelelerin geçtiği meydanlardan bir tanesi Saraçhane ve Vatan Caddesi’nde yaşanan mücadeledir. Buralarda şehitlerimiz oldu. Allah rahmet etsin. Aliya İzzet Begoviç’in şu sözlerini unutmamalıyız. ‘Unutulan katliamlar tekrarlanır.’ Bu tür katliamlar unutulmamalıdır. Unutursak tekrar edilir.” dedi.

“Bizleri o gece çoluk çocuk dışarı çıkan Allah’ın inayetiydi”

15 Temmuz gecesinde yaşananlar ezilen araçlar ve fotoğraf sergisiyle zihinlerde canlı tutuldu
Ayşe Varank Arslantürk

Hain darbe girişimde kardeşinin şehit olduğunu ve o gece Çanakkale’yi müdaafa eder gibi meydanları doldurduklarını aktaran Şehit İlhan Varank’ın ablası Ayşe Varank Arslantürk, o gece destan yazıldığını vurguladı.

Varank Arslantürk, “Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain darbe girişiminin 5’inci yılında hüzünlüyüz. Çünkü o gece 251 vatan sevdalısını canlarını tereddüt etmeden verdikleri aziz vatanın bağrına emanet ettik. O gece18 yaşının altından 8 tane şehit verdik. Çocuk yaşta şehit verdik. 11 tane kadın şehidimiz var. O gece 380 tane evladımız yetim kaldı. Bu çocukların 4’ü babalarının vefatından sonra dünyaya geldiler. Elhamdülillah 7’den 70’e tüm milletimiz vatan sevgisini yüreğinde taşıyor. Vatan sevgisi ölüm korkusunun önüne geçmiştir. Hüzünle birlikte gururluyuz. Milletçe destan yazdık. Bizleri o gece çoluk çocuk dışarı çıkan neydi? Birincisi Allah’ın inayetiydi. Allah’ın gönüllerimize verdiği ferahlıktı. İkincisi ise liderimize duyduğumuz güven ve sevgiydi. O gece kardeşim de buradaydı. Sonra saraçhaneye davet ediliyorlar. O meydandakilerin hiçbiri tehlike geçti evimize dönelim demiyorlar. Buradan Saraçhaneye doğru yola çıkılıyor. İlhan oradakilere şunu söylüyor; ‘Korkmayın burası Çanakkale’dir.’ ifadelerini kullandı.

İLKHA

Bu Haberi Paylaşın