NATO: Askerleri geri çekme Afganistan’ı terk etmek anlamına gelmiyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, asker çekmenin Afganistan’ı terk etmek olmadığı mesajını verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’le Brüksel’de NATO genel merkezindeki görüşmesinin ardından açıklama yaptı

VOA’nın haberine göre, Blinken ve Austin, ABD Başkanı Joe Biden’ın Afganistan’dan çekilme kararını ve NATO’nun Afganistan’daki geleceğini görüşmek üzere birliğin 30 üyesiyle gün boyunca temaslarda bulundu.

Stoltenberg, Blinken ve Austin asker çekmenin Afganistan’ı terk etmek olmadığı mesajını verdi.

ABD Savunma Bakanı Austin, ABD’nin Afgan Hava Kuvvetleri ve Özel Görev Kanadı gibi birimlere kaynak sağlamaya devam edeceğini bildirdi. Bakan, Afgan güvenlik güçlerinin maaşlarının da ödenmeye devam edileceğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise “Birliklerimizi eve getirmek demek Afganistan’la ilişkilerimizi sonlandırmak da ülkeye desteğimizi çekmek demek de değil.” diye konuştu.

Austin, “ABD ordusunun Afganistan’dan çekilmesinden sonra da ülkedeki aşırılık yanlısı gruplarla mücadele edebilmek için bölgedeki terörle mücadele yetisini koruyacağını” söyledi. Ancak Austin, bu birliklerin nerede konuşlandırılacağı ya da sayısına dair bilgi vermedi.

Stoltenberg, tam çekilmenin birkaç ay içinde tamamlanacağını kaydetti, ancak Joe Biden’ın 11 Eylül’ün 20’nci yıldönümünde ülkeden çekilmiş olma hedefinden söz etmedi.

“Afganistan’a birlikte girdik, konumumuzu birlikte belirledik ve şimdi de birlikte ayrılacağız.” diyen Stoltenberg, çekilme sırasında NATO askerlerine yönelik saldırılara güçlü şekilde karşılık verileceği uyarısında da bulundu.

Stoltenberg, “Bu kolay bir karar değil. Bu karar beraberinde riskleri de getiriyor ve Afganistan’a odaklanmaya devam etmemizi gerektiriyor.” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın