Küresel kurumlar vergisi anlaşması 136 ülke tarafından onaylandı

Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde 2023’ten itibaren en az yüzde 15 oranında vergilendirilmesine yönelik anlaşmanın 136 ülke tarafından kabul edildiğini açıkladı.

OECD, aralarında ABD, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Türkiye’nin de yer aldığı, küresel Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 90’ınından fazlasını temsil eden 136 ülkenin uluslararası vergi reformuna yönelik anlaşmayı kabul ettiğini açıkladı.

Anlaşma, çok uluslu şirketlerin 2023’ten itibaren en az yüzde 15 vergi oranına tabi tutulmasını sağlayacak.

Böylece dünyanın en büyük ve en karlı 100’e yakın çok uluslu şirketinden elde edilen 125 milyar dolardan fazla karın dünya çapında ülkelere yeniden tahsis edileceği belirtildi.

Estonya, Macaristan ve İrlanda’nın da katılmasıyla anlaşma artık tüm OECD ve G20 ülkeleri tarafından desteklenirken, Kenya, Nijerya, Pakistan ve Sri Lanka ise henüz anlaşmaya katılmadı.

İki ayaklı çözümün 13 Ekim’de Washington’da yapılacak G20 Maliye Bakanları toplantısının ardından ay sonunda Roma’da yapılacak G20 Liderler Zirvesi’nde sunulacak.

OECD’nin açıklamasında, küresel satışları 20 milyar avronun ve karlılığı yüzde 10’un üzerinde olan çok uluslu şirketlerin yeni kurallar kapsamında olacağı kaydedildi.

Çok taraflı anlaşmanın 2022’de imzalanmasının hedeflendiğine dikkat çekilen açıklamada, 2023’te ise etkin bir şekilde uygulanmasının planlandığı vurgulandı.

İLKHA

Bu Haberi Paylaşın