Kınık: Kan bağışını ihmal etmeyelim

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, plazma ve kan bağışında düşüş yaşandığını söyledi. Kınık, vatandaşlara kan ve plazma bağışını ihmal etmeme çağrısında bulundu.

Koronavirüs pandemisiyle birlikte kan bağışının azaldığına dikkat çeken Kızılay Başkanı Kerem Kınık, vatandaşların www.kanver.org sitesinden randevu alarak kan bağışında bulunabileceğini söyledi.

Kınık, “Kan bankalarında düşüş yaşanıyor. COVID-19 sürecinde immün plazma talebi arttı. Bu pandemiyle yaşamak zorundayız. Hayat bir yandan devam ediyor. Hastalıklar, ameliyatlar devam ediyor. Sürekli kan alımı ihtiyacı var. Kan bağışını ihmal etmeyelim. Bu kanlara ihtiyacı olan hastalar var” dedi.

Kızılay’ın Türkiye genelinde 300 kan bağış noktası olduğunu belirten Kınık, 170 tanesinin seyyar olduğunu, vatandaşların yoğun olduğu yerlerde rahatlıkla ulaşabileceğini belirtti.

Kan bağışında bulunmak isteyenlerin www.kanver.org adresi üzerinden randevu alarak bağışçı olabileceğine vurgu yapan Kızılay Başkanı, işlemlerinin 15-20 dakika içinde tamamlanacağını söyleyerek, “Sağlıklı bireylerden alınan kanlar, 3 farklı insana şifa olarak veriliyor. Kızılay, günde 1500’e yakın hastaneye, 8-9 bin tam kan ile 25-26 bin kan bileşeni ulaştırıyor” dedi.

Bu Haberi Paylaşın