İşgalci ABD askerleri Irak’tan çekilecek mi?

​ABD Başkanı Joe Biden, işgalci ABD askerlerinin yıl sonuna kadar Irak’tan ayrılacağını söyledi ancak Irak ordusuna “eğitim ve danışmanlık desteği” adı altında işgalin süreceği mesajını verdi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Beyaz Saray’da ABD ve Irak arasında stratejik diyalog kurma çabaları kapsamında ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Biden, “Irak’taki rolümüz; eğitime, desteğe ve yardıma devam etmeyi, DAİŞ ortaya çıktıkça mücadeleye destek sağlamayı kapsayacak. Ancak bu yıl sonundan itibaren muharebede yer almayacağız.” şeklinde konuştu.

Irak’ta şu anda DAİŞ’le mücadele bahanesiyle 2 bin 500 işgalci ABD askeri bulunuyor.

Sözde danışmanlık ve eğitim görevi için Irak’ta kaç işgal askerinin kalacağı ise henüz belli değil.

ABD liderliğindeki koalisyon, 2003 yılının Mart ayında, dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğu yalanına dayanarak Irak’ı işgal etmişti. Saddam Hüseyin iktidardan indirilmiş, ancak Irak’ta kitle imha silahı bulunamamıştı.

18 yıldan uzun süredir Irak’ta işgalci konumunda bulunan ABD, birçok katliama imza attı, ülkeyi büyük bir kaosa ve istikrarsızlığa sürükledi.

İLKHA

Bu Haberi Paylaşın