ILO, Coronavirus’ün çalışma hayatına etkilerini raporlaştırdı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından hazırlanan raporda, coronavirus salgının iş piyasalarında coğrafik ve demografik eşitsizlikleri artırdığına dikkat çekildi.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) hazırladığı “Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm: Eğilimler 2021” başlıklı raporda, Coronavirus salgının iş gücü piyasası üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak ele alındı.

Rapora göre salgının etkilerinin telafisinin 2023 yılına kadar mümkün olmadığının altı çizildi.

Küresel krizin yol açtığı iş kayıplarının 2021 yılında 75 milyona ulaşacağı öngörülürken 2022 yılında bu kaybın 25 milyona düşmesinin beklendiği belirtildi.

2021 yılında salgından dolayı çalışma saatlerinde meydana gelen azalma ile birlikte iş kayıplarının 100 milyon tam zamanlı iş kaybına eşit olacağı ifade edilirken bu sayının 2022 yılında 25 milyona düşeceği tahmininde bulunuldu.

Bunun sonucunda küresel işsizliğin 2022 yılında yaklaşık 205 milyona ulaşacağı ifade edilirken ve bu rakamın 2019’da 187 milyon olduğu vurgulandı.

ILO, raporda, salgının sona ermekten çok uzak olduğu uyarısında bulunarak 2021’in ilk çeyreğinde küresel çapta çalışma saatlerinde yüzde 4,8 kayıp yaşandığını, bunun da 140 milyon kişinin tam zamanlı işini kaybettiği anlamına geldiğini belirtti.

Raporda ayrıca Coronavirus salgınından dolayı en fazla Latin Amerika, Karayipler, Avrupa ve Orta Asya’nın etkilendiği belirtildi.

Bu Haberi Paylaşın