Bakan Varank’tan yerli otomobilin tarihine ilişkin açıklama

​Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’nin otomobili, inşallah 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkacak. 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti tarafından düzenlenen bir programda gençlerle bir araya gelerek onların sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’un tarihine ilişkin bir soru sorulması üzerine Varank, “Türkiye’nin otomobili, inşallah 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkacak. Fabrikanın inşaatı devam ediyor. Makine siparişleri yapıldı. Arabanın prototipleri testlere girmeye başladı. 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkan araçlar, 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur.” yanıtını verdi.

Varank, “Türkiye’nin otomobilini bir araba olarak görmemek gerekiyor. Türkiye’nin otomobil projesi aslında, değişen otomotiv endüstrisine Türkiye’nin bir cevabı. Biz aracı ilk ilan ettiğimizde doğuştan elektrikli olacağını, bazı otonom özelliklere sahip olacağını ve aynı zamanda fikri mülkiyet hakları bizim olduğu için bu aracı aslında teknoloji platformu olarak görmemiz gerektiğini, ‘startup’ların geliştirdiği teknolojileri bu araca entegre edebileceğimizi dile getirmiştik. İnsanlar elektrikli araç için daha erken diyordu. Şu anki geldiğimiz noktada yüz yıldır otomobil üreten firmalar, biz bu elektrikli araç devrimini nasıl yakalayacağız diye endişe içerisindeler.” diye ekledi.

İLKHA

Bu Haberi Paylaşın